fbpx

התמודדות עם בריונות: 4 צעדים להתמודדות עם התופעה

התמודדות עם בריונות: 4 צעדים להתמודדות עם התופעה

ההתמודדות עם בריונות: 4 צעדים להתמודדות עם התופעה

תופעת ה"בריונות" הפכה להיות תופעה שכיחה בבתי ספר וברשתות החברתיות. מתופעה זו הרבה ילדים סובלים ומפתחים חרדה מלהגיע לבית הספר.

ישנם הרבה סיפורים על ילדים שחוו חרם, ילדים שמציקים להם, ילדים שחשים דחויים ועושים להם "שיימינג" בכתה וברשת. ילדים ללא תמיכה וכשורים חברתיים הולכים לאבוד במצבים האלה והם רבים מהילדים ובני הנוער במדינה שלנו. המצוקה ידועה בצבור ולמצוקה זו ישנם פתרונות על ידי התהליך של Coolkids שמשלבת כלים של Li – CBT. תופעת הבריונות מורכבת מבריונים אשר הם ילדים או נערים שאוהבים כוח, הם מרגישים טוב כאשר הם שולטים באחרים  או  כשהם גורמים לאחרים להיות עצובים או עצבניים.                                                       

בריונים בוחרים בילדים אשר נראים או מתנהגים אחרת, הם ממש אוהבים ילדים  הנראים כמצפים למשהו רע שיקרה אשר אינם עומדים על שלהם מרבים להגיב בבכי או ברוגז ונראים חלשים יותר.

 הבריונות בסופו של דבר היא משחק בכוח

להלן 4 צעדים להתמודדות עם התופעה:

1.דווח לדמות סמכותית

ישנו מיתוס הטוען שאם אני מדווח זה אומר שאני "שטינקר" או "מלשן" חשוב להבין שבמקרים הפוגעים במרחב האישי שלך – זכותך ואפילו חובתך להגן על עצמך ולדווח על התנהגות בריונית למישהו שאתה בוטח בו.

דמות שאתה סומך עליה ומספיק סמכותית להגן עליך. אם אתה תזלזל בעצמך ובזכויות שלך אחרים יזלזלו בך.

2.תתרחק מאש

אל תאפשר לבריונים להיות אתך לבד – תהייה תמיד בתוך קהל. אתה  רואה התנהגות אלימה תתרחק כמו במצב שאתה רואה אש לידך. אתה בוחר היכן ועל יד מי להיות בכל רגע נתון.

3.חשב מסלול מחדש – הגב אחרת ממה שאתה רגיל

בריונים ממשיכים להציק משום שהם יודעים בדיוק כיצד תגיב, כדי לעצור אותם עליך להפתיע אותם בתגובה אחרת. סוד התגובה האחרת הוא לא להאמין למה שהמציק אומר.

4.פתח תשובות חכמות והאמן בהן

 בריונים אומרים  דברים מעליבים על מנת להשבית אותך. פתח ותרגל תשובות קצרות וחכמות בחזרה שיכולות להיות : מחמאה לאחר, שינוי נושא, חיוך או מגוון אפשרויות אחרות. יש  לתרגל את מה שרוצים לומר והאופן מאוד חשוב !

יש לומר את הדברים בשלווה ובטחון. חשוב לתרגל מול בני משפחה וחברים טובים לפני שמנסים  על הבריונים – כך זה פחות מפחיד וברגע האמת הדברים יוצאים הרבה יותר אותנטיים. לאחר ארבעת הצעדים, הבריון מופתע ומבין שאין טעם להציק לך יותר כי ההצקה או הקללה לא נראים שמזיזים לך ואז הבריון משתעמם ומפסיק להציק. מדהים לראות כיצד תרגול חוזר של ארבעת הצעדים משנה את חיי הקורבן והתוצאה היא הפסקת ההצקות מצד הבריונים.

שיטת Coolkids – זוהי שיטת טפול שעוזרת לילדים הסובלים מחרדות וקשיים חברתיים. היא מקנה כלים וכשורים חברתיים לילדים ונוער כמו כן היא מבוססת על מחקרים ופותחה על ידי מספר חוקרים מעולם ה C.B.Tכיום שיטה זו נלמדת במכללה האקדמית בוינגייט

הכותבת היא הדר ורשביק (M.Sc) פסיכותרפיסטית קוגניטיבית התנהגותית מנהלת התוכנית להכשרת מטפלים קוגניטיביים התנהגותיים בעצימות נמוכה במכללה האקדמית בוינגייט ( Li – CBT) ותוכנית ההמשך Coolkids  אשר מקנה כלים לעבודה עם חרדות בקרב ילדים ונוער

חיפוש

עקבו אחרינו ברשתות

צרו קשר