מודל קבלת החלטות רציונלי

מודל קבלת החלטות רציונלי

מודל קבלת החלטות רציונלי

ישנם מודלים רבים לקבלת החלטות, רובם עוסקים בשאלות של רווח ומחיר. מודל זה שונה במעט. המודל עוסק בהתלבטות בין שתי חלופות. בין האפשרות לעשות דבר אחד, או במקומו לעשות דבר אחר. המודל יסייע לך לבדוק מה הרווחים הצפויים מכל אפשרות, עד כמה אתה תופס כל אחד מאותם רווחים כחשוב לך ועד כמה אתה מאמין שאותו רווח הוא ריאלי ובאמת יקרה. סך הרווחים, בשיקול ההסתברות לקיומם ייתן לאפשרות ציון אותו אפשר יהיה להשוות עם הציון המקביל של אפשרות הפעולה האחרת.
טיפ:
רוב הסיכויים שכאשר תראה את התוצאה הסופית תרגיש הקלה והדרך קדימה תהיה ברורה. יחד עם זאת, קיים סיכוי (והוא לא בלתי סביר) שכאשר תראה את התוצאה הסופית, את הבחירה הרציונלית שלך, תחוש תחושה של אכזבה. תחושה זו אפשר להבין באחת משתי אפשרויות. או שלא רשמת את כל הרווחים האפשריים בעינך (או שנתת משקלים שונים מאלו שאתה מאמין בהם באמת). או – וזה סביר למדי – שאינך מעוניין בהחלטה רציונלית וכי בבחירה קיים אלמנט רגשי חזק.
הבחירה שלך כעת היא האם ללכת עם הרגש, או עם הבחירה הרציונלית. אין תשובה נכונה. יש רק בחירה. בחירה מודעת.
בהצלחה!

מודל קבלת החלטות רציונלי

1בחינת האפשרות הראשונה בהתלבטות
2בחינת האפשרות השניה בהתלבטות
  • שימוש במודל קבלת החלטות רציונלי יאפשר לך לבחון את האפשרויות השונות, הרווחים והמחירים של כל אחת מהן ולקבל ציון חד-חד ערכי לרצונות שלך, מה חשוב לך יותר, במה את/ה מאמין / מאמינה יותר ומה נכון לך יותר בעת הזו. התוצאה הסופית תהיה החלטה חד ערכית, סובייקטיבית לחלוטין מה נכון לך יותר מבין האפשרויות שהעלית. זה לא אומר שהתוצאה תהיה נכונה לך תמיד. זה כן אומר שזה מה שנכון לך כעת, על סמך המידע שאת/ה בעצמך העלית. בוא/י נתחיל…
  • היתרונות והרווחים שאני רואה מפעולה /אפשרות זועד כמה הרווח הזה משמעותי ליעד כמה אני מאמין שהיתרון הזה באמת יתממשציון