טיפול CBT וטיפול עצמי בסי.בי.טי

טיפול CBT וטיפול עצמי בסי.בי.טי

טיפול CBT וטיפול עצמי בסי.בי.טי

טיפול CBT הוא טיפול ריגשי שמתאפשר כאשר האדם מגיע להכרה שהוא רוצה לעשות שינוי בחיים. כאשר השינוי הופך למטרה ואני מוכן להתאמץ כדי להשיג אותה. הספרות והרשת מלאים בכלים ובישראל מטפלי CBT רבים, מוכשרים ומנוסים שיכולים לסייע למטופל להשיג את המטרה לאורך זמן ובאופן עמוק. טיפול CBT אינו מתרכז בעבר, מטרתו היא ה"כאן ועכשיו" וחקירת העבר מתקיימת אך ורק על מנת לחשוף את צורת החשיבה האוטומטית של המטופל. ב CBT קוראים לזה "הסכמה", אותו תרשים זרימה מחשבתי אליו נכנסת עובדה, או מציאות מסויימת ובסופו של תרשים הזרימה המחשבתי הזה יוצאת תוצאה. התוצאה מתחלקת לשלושה מרכיבים: תגובה רגשית, תגובה גופנית ותגובה התנהגותית. כאשר אני לא שבע רצון מהתוצאה, כשהיא לא בהכרח נכונה ואינה משרתת אותי בצורה הטובה ביותר לסיאטוציה – אז יש מקום לטיפול CBT.
טיפול CBT יכול להיות גם טיפול עצמי, באמצעות קריאה ותירגול של ספרות מקצועית לציבור הרחב, לדוגמה ספרו של ד"ר ברנס, "להרגיש טוב" ואחרים. טיפול CBT יהיה פעמים רבות יעיל יותר בליווי של מטפל מנוסה שילווה, ינחה וינהל את הטיפול.
בטיפול נשתמש בכלים שונים, חלקם מובאים כאן. המטופלים והמטופלות שלי מכירים היטב עמוד זה ומשתמשים בתכנים בו באופן שוטף במהלך הטיפול ולאחריו.

כלים למטופל בטיפול CBT

בטיפול CBT המטופל שותף להצלחת הטיפול, לפחות כמו המטפל. בקליניקה לא תמצא ספה וגם לא כורסה. במקומם יש שולחן וכיסאות. אנחנו באים לעבוד. אבל זה רק חלק מהסיפור. בטיפול CBT, אנחנו נעשה עבודה, ולא מעט עבודה גם בין הפגישות.
לפני כל פגישה יש למלא את שאלון מטופל לפני פגישה (נמצא בתפריט העליון).

בסיום כל פגישה יש למלא, ניחשת נכון – את שאלון מטופל לאחר פגישה (נמצא בתפריט העליון).
ובמהלך הטיפול, בעיתוי שנקבע ביחד יש להשתמש ביומנים הללו:
כלים נוספים שיכולים לעניין ברגעים שונים של החיים: